Depresja.

 

"Ból; ciemność; totalna pustka; czuję się jak w gęstej mgle, przez którą nic nie może się przebić; nikt i nic nie może mi pomóc, a ja wszystkim zawadzam; nie chcę nic robić ani nikogo widzieć; nigdy nie będzie dobrze; zwykłe czynności stają się dla mnie ogromnym wyzwaniem; jestem nikim, życie nie ma sensu; boję się i mam do siebie pretensje na myśl o tym, co kiedyś zrobiłam; przybieram maskę i udaję, że wszystko jest

w porządku; łączą się we mnie wszystkie możliwe lęki, bez względu na to, czy są uzasadnione...". To tylko część z codziennych doświadczeń osób doświadczających depresji.

 

Możemy mieć powody do podejrzeń o depresję, jeśli powyższy stan utrzymuje się w naszym przypadku przez okres dłuższy niż dwa tygodnie i ma istotny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Cierpiąc na depresję często działamy w spowolnionym tempie, mamy problemy z koncentracją, a także doświadczamy stanów niskiej samooceny. Postrzeganie otaczającego nas świata zmienia się, staje się on miejscem coraz bardziej mrocznym i pesymistycznym. Niejednokrotnie dołączają do tego zaburzenia snu. Nasz sen staje się płytki i "nieprzyjemny".

 

Objawy depresji są wyjątkowo urozmaicone i często prowadzą do naszego znacznego cierpienia psychicznego i fizycznego. Wywołują one znaczący dyskomfort oraz negatywnie wpływają na codzienne życie zawodowe, społeczne i rodzinne.

 

W depresji osoba często odczuwa conajmniej dwa z poniższych objawów: ciągły smutek, depresyjny nastrój, mogą im także towarzyszyć: płacz, utrata zainteresowań i przyjemności, zmniejszenie energii i nadmierne zmęczenie. W depresji często pojawiają się też inne zaburzenia (przynajmniej dwa z poniższych):

- Utrata wiary w siebie i poczucia własnej wartości

- Pesymistyczne myślenie

- Myśli samobójcze

- Zmniejszona zdolność do koncentracji

- Problemy ze snem

- Zmiany w apetycie i wadze

 

Dodatkowo, depresja może mieć wpływ na ciało i objawiać się jako różnego rodzaju bóle, zaburzenia seksualne, spowolnienie aktywności lub nadmierne pobudzenie. Są to poważne zaburzenia, które wymagają profesjonalnej pomocy i wsparcia.

 

Depresja jest wynikiem różnych mechanizmów, które wciąż nie są w pełni zrozumiane. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do jej wystąpienia:

 

1. Sytuacje życiowe: Często zdarza się, że trudne wydarzenia życiowe, które czasami sięgają dzieciństwa, mogą przyczynić się do rozwoju depresji. Zaburzone relacje z rodzicami, traumatyczne doświadczenia, śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, rozwody i inne sytuacje stresujące mogą wpłynąć na pojawienie się depresji.

 

2. Zaburzone myślenie: Negatywne przekonania i myślenie, że nie jest się wystarczająco dobrym lub że nie można osiągnąć pewnych rzeczy, mogą również przyczynić się do wystąpienia lub utrzymania depresji.

 

3. Czynniki genetyczne: Istnieją dowody na to, że podatność na depresję może mieć podłoże genetyczne. Osoby, których rodzice miały epizody depresji, są bardziej narażone na to zaburzenie. Jednak czynniki środowiskowe i doświadczenia życiowe również odgrywają istotną rolę.

 

4. Czynniki środowiskowe: Nawet jeśli istnieje podatność genetyczna, niektórzy ludzie wpadają w depresję, gdy doświadczają trudnych zdarzeń życiowych, podczas gdy inni nie reagują w ten sposób. Czynniki środowiskowe, takie jak przewlekłe choroby, niepełnosprawność, uzależnienia od substancji psychoaktywnych (np. alkoholu, tytoniu) lub innych czynników stresowych mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia depresji.

 

5. Zaburzenia neurochemiczne: Funkcjonowanie mózgu może być zaburzone w przypadku depresji. Niedobór lub dysregulacja neuroprzekaźników, które przekazują informacje między neuronami, może wpłynąć na wystąpienie tego zaburzenia. Podobnie, nieprawidłowa produkcja niektórych hormonów może wpływać na naszą reakcję na stres, co może prowadzić do depresji.

 

Podsumowując, depresja jest wynikiem złożonych interakcji między czynnikami genetycznymi, środowiskowymi, psychologicznymi i neurobiologicznymi. Wciąż trwają badania nad tymi mechanizmami,

aby lepiej zrozumieć to zaburzenie i opracować bardziej efektywne metody jego leczenia.

Wojtacha.

Terapia & Coaching

Zarezerwuj Spotkanie

Wojtacha.

 

Since 2008

Adres.
 
Kazimierza Wielkiego 13/4
 
65-047 Zielona Góra 

Kontakt.

 

e-mail: gabinet@wojtacha.pl

 

telefon: 505 438 962